Sakrálne pamiatky vo farnosti
Filiálny kostol v Besnákovej Vsi
Filiálny kostol sa postaviť v prvej polovici 18. storočia ThDr. Michal Beznák, titulárny biskup, spolu so svojimi bratmi Izákom a Jánom na svojom rodovom majetku v Besnákovej Vsi. Kanonická vizitácia z roku 1831 hovorí, že bol postavený "elegantne". Rozhodnutím biskupa z 15. októbra 1791 určili, aby bol tento kostol zatvorený, lebo hrozí nebezpečenstvo pre tých, ktorí sa zúčastňujú na bohoslužbách. Od toho času sa neurobili žiadne opatrenia na opravu kostola. Po porade s biskupom Jozefom Kluchom bol kostol v roku 1811 zbúraný. Z materiálu kostola sa mala postaviť kaplnka. Po smrti pána Rafaela Beznáka boli posvätená bielizeň a zariadenia na pokyn biskupa Františka Xavera Fuchsa spísané a odovzdané Jánovi Besnákovi, ktorý býval v Trenčíne. Z kostola sa nejakým spôsobom zachovali štyri sochy evanjelistov a troch starozákonných prorokov. Po ich rekonštrukcii začiatkom päťdesiatych rokov boli vhodne použité. Sv. Ján na ambone a ostatní evanjelisti na obetnom stole vo farskom kostole v Diviakoch nad Nitricou. Sochy starozákonných prorokov boli umiestnené v sanktuáriu farského kostola.
|
Kaplnka svätej Kataríny
Kaplnka sv. Kataríny sa nachádzala v hornom kaštieli (Mačacom zámku) v Diviackej Novej Vsi, ktorý postavil Matej Rudnay v 15. storočí. Existovala už v roku 1498, o čom svedčí pergamenová listina nitrianskej kapituly z uvedeného roku, týkajúca sa delenia krypty diviackeho kostola medzi rodinami Divéky a Ujfalussy. V listine zároveň zaväzujú diviackeho farára odslúžiť raz ročne slávnostnú omšu na deň sv. Kataríny v tejto novianskej kaplnke. Pod kaplnkou bola neskôr aj krypta Ujfalussyovcov, ktorú ukrývala zdobená kamenná platňa na pamiatku Andreja Ujfalussyho, ktorý zomrel v roku 1677. Kaplnka bola v 18. storočí jediným katolíckym kostolom v celom okolí. Veriaci sem prichádzali na nedeľné bohoslužby po dlhej viacdňovej ceste. Po kaplnke už nie je dnes ani stopy.
|
Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie na Bankách
Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie na Bankách bola postavená v roku 1911 v strede obce na pozemku Jána Šimku. Postavenie kaplnky organizoval Pavol Iliaš (Vajdeje), ktorý sa neskôr stal starostom obce. Kaplnka je malá, len pre niekoľkých ľudí. Vo veži je zvon, na ktorom sa zvoní na Anjel Pána, za zomrelých a proti búrkam . Kanonická vizitácia z roku 1831 spomína, že obec mala malý zvon asi 40 funtový, zadovážený na náklad obce v roku 1804. Na sviatok Sedembolestnej Panny Márie sa pred kaplnkou slúži farská sv. omša za hojnej účasti veriacich.
|
Kaplnka sv. Jozefa na Mačove V strede obce bola v roku 1940 svojpomocne postavená kaplnka ku cti sv. Jozefa. Stojí na mieste, kde predtým stála malá zvonica, v ktorej bol zvon uliaty v roku 1803. Od jej postavenia sa v kaplnke na deň sv. Jozefa slúžila sv. omša. V terajšom období sa slúži sv. omša v nedeľu po sviatku a je hlavnou farskou omšou.
|
Kaplnka Ružencovej Panny Márie vo Vrbanoch
Svätá omša bola po prvýkrát v histórii odslúžená pred kaplnkou 11. októbra 1998 k úcte Ružencovej Panny Márie za veľkej účasti veriacich. Túto sv. omšu celebroval Ing. Mgr. Kazimír Divéky. |
Kaplnka Lurdskej Panny Márie v Diviackej Novej Vsi
|
Kaplnka Panny Márie v Ješkovej Vsi
Po 1. svetovej vojne bola zásluhou organizátora Pavla Motúza postavená malá murovaná kaplnka v rokoch 1921 - 1922 zasvätená Panne Márii. Postavená bola vedľa štátnej cesty vedúcej z Diviak nad Nitricou do Nitrianskeho Rudna. V obci bola pôvodne zvonica, v ktorej bol malý zvon zakúpený z milodarov obyvateľov v roku 1800.
|
Kamenná socha Bolestnej Panny Márie v Diviakoch nad Nitricou
Pri
štátnej ceste z Diviackej Novej Vsi do Diviak nad Nitricou stojí na
pravej strane na začiatku obce kamenná socha Bolestnej Panny Márie
neurčitého slohu. Egídius a Peter z rodu Diviackych obdarovali už
jestvujúci kostol pozemkami. Pôvodnú listinu o tomto dare, vydanú v
Ostrihome "feria quinta proxima ante festum b. Joannis baptiste"
v roku 1342 nepoznáme. jej kópia je však v diviackej kanonickej
vizitácii z roku 1831. Medzi darovanými pozemkami je aj roľa, na ktorej
stojí spomínaná socha. V tejto listine sa o tomto pozemku hovorí: "Item
alias terras adjecimus et donavimus, que terre adjecut infra imaginem
mediam cum fine uno ad viam, alteroque ad eandem Nytra". Na stĺpe je
l
haec iam in hoc loco stetit Restaurata e munificeatia tilami ac Rssmi Dni Emerici Bende oppi nitriensis 1904 čo v preklade znamená: "Táto socha stála na tomto mieste už v roku 1342. Reštauráciu a opravu podporil Imrich Benda, nitriansky biskup, 1904". Na podstavci tejto sochy je latinský nápis: "1765 POSITA UBI 1342 STETIT." Pod tým bolo neskôr vysekané: "E PIIS I. DOMINI FIDEIUMQUE OBLATIS RESTAURATA 1870". V preklade to znamená: "1765 postavený na tomto mieste 1342." "I pán obnovil spoľahlivé podanie 1870."
|
Socha sv. Jána Nepomuckého v Besnákovej Vsi
Kamenná socha sv. Jána Nepomuckého bola postavená v Besnákovej Vsi v 18. storočí na náklad pána Michala Besnáka, titulárneho biskupa a nitrianskeho kanonika. V blízkosti sochy sú vysadené tri lipy. Socha je v zlom stave, lebo sa o ňu posledných 40 rokov nikto nestaral.
|
Socha
sv. Jána Nepomuckého v Diviackej Novej Vsi
Ján Géczy z Diviackej Novej Vsi zaobstaral v roku 1782 kamennú sochu sv. Jána Nepomuckého. V roku 1825 sa už o sochu staral Alexis Rudnay, ktorý starostlivosťou o túto sochu poveril aj svojich potomkov. V súčasnosti je socha umiestnená v betónovej kaplnke na pôvodnom podstavci, na ktorom je nápis: "Sv. Ján Nepomucký, oroduj za nás. Postavený r. 1782."
|
Socha Panny Márie Lurdskej v Diviakoch nad Nitricou
L
|
Kríž vedľa Lurdskej kaplnky v Diviakoch nad Nitricou
Tento drevený kríž bol postavený začiatkom 20. storočia na náklady farníkov. Počas sv. misii, konaných v roku 1997, bol označený za misijný kríž. V jeho blízkosti sú vysadené tri lipy, ktorých vek sa odhaduje na 500 - 600 rokov. Sú to stromy chránené ako pamiatka.
|
Kríž u Vajdov
Kríž stojí v areáli pozemku Anny Vajdovej, vdovy po Štefanovi Vajdovi, po pravej strane cesty do Nitrianskeho Rudna. O jeho udržiavanie sa stará rodina Vajdová.
|
Kríž na Bankách
|
Kríže na Mačove
|
Kríž pri ceste na Vrchy
Je to drevený kríž, ktorý bol postavený v Baštianke. Čas jeho postavenia nie je známy a o kríž sa teraz nikto nestará.
|
Kamenný kríž vo Vrbanoch
|
Kríž na začiatku obce Diviacka Nová Ves
Drevený kríž stojí na začiatku obce po ľavej strane štátnej cesty. Je udržiavaný na náklady dobrodincov.
|
Kríž
pri hornej zastávke obce Diviacka Nová Ves
Mramorový kríž stojí vedľa hornej zastávky v obci Diviacka Nová Ves. Postavený bol v roku 2016. Je na ňom nápis: "MILOSTIVÝ PANE OCHRAŇUJ NAŠU OBEC A JEJ OBYVATEĽOV. REALIZOVANÉ Z PRÍSPEVKOV SPONZOROV 2016"
|
Kamenný kríž pri kostole v Diviackej Novej Vsi
|
Kríže na cintorínoch
Na všetkých cintorínoch farnosti sú postavené kríže. Na cintoríne v Diviakoch nad Nitricou je postavený kríž odliaty z betónu, ktorý nahradil predtým drevený kríž. Tento kríž bol zhotovený v 80-tych rokoch 20. storočia. Nie je isté, či bol posvätený. V obciach Banky a Vrbany sú postavené kríže na súčasných, ale aj starých cintorínoch, do ktorých sa už nepochováva. Na cintoríne na Mačove bol postavený nový kríž, ktorý 1. novembra 1997 posvätil vdp. dekan Pavol Mazúch, vtedajší správca farnosti. |